ul. Komisji Edukacji Narodowej 6a 59-300 Lubin | tel/fax: 76 847-86-64 | Email: taekwondo.lubin@wp.pl | BZ WBK 41 1090 2082 0000 0005 4604 1718

Historia

Sekcja Taekwon-do przy Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie zaczęła działać we wrześniu 1985 roku, w ramach utworzonego Klubu „Budo”, który skupiał grupy trenujące Karate, Kendo i Taekwon-do. Do roku 1990 w MDK pozostała jedynie sekcja Taekwon-do. Na początku swojej działalności (1985/6 rok) klub funkcjonował jako filia AZS Politechniki Wrocławskiej, opierając się na grupie mieszkańców Lubina, którzy studiowali w filii Politechniki w Legnicy, oraz dzięki poparciu jakie uzyskaliśmy poprzez Pana Andrzeja Bryla takie dosyć dziwne uprawomocnienie naszej działalności było możliwe. 27 listopada 1991 roku decyzją Wojewody Legnickiego do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej wpisano: Klub Koreańskiej Sztuki Walki Taekwon-do. Od 1992 roku klub jest członkiem Polskiego Związku Taekwon-do z siedzibą Lublinie.

Pierwsze treningi TKD w Lubinie prowadzone były przez instruktorów z Legnicy, na pierwszy trening zgłosiło się ponad 120 osób. Jak się po krótkim czasie okazało prowadzący nie wykorzystali tego zapału, zajęcia odbywały się niesystematycznie, a na dodatek legnicka sekcja TKD zaczęła skłaniać się do przejścia na rozwijający się w Polsce Kickboksing. Ta decyzja zakończyła się ostatecznie upadkiem sekcji Taekwon-do w Legnicy.

Początek rozwoju klubu nastąpił z chwilą powrotu ze studiów we Wrocławiu Pana Krzysztofa Banasia, od tego momentu zajęcia były prowadzone systematycznie i z bardzo dużą intensywnością, metody treningowe były na tyle przekonujące, że po czterech miesiącach większość zawodników sekcji karate trenujących w tej samej sali sportowej dołączyła do naszej grupy. Bardzo szybko nawiązaliśmy współpracę z Panem Andrzejem Brylem z Wrocławia posiadaczem stopnia mistrzowskiego w Taekwon-do. Rozwój klubu był na tyle dynamiczny, że już w kwietniu 1987 roku, w Lubinie rozgrywany był Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny do Kadr Narodowej Taekwon-do. Od początku działalności zawodnicy z Lubina biorą udział w rywalizacji sportowej, podczas w/w turnieju trzecie miejsca zdobyli Roman Fabianowski i Witold Janocha , a podczas I Mistrzostw Polski Seniorów w Lublinie, które odbyły się w czerwcu 1988 roku, brąz w walkach do 80 kg zdobył Dariusz Bednarski.

Na arenie międzynarodowej jesteśmy reprezentowani od 1992 roku, kiedy Katarzyna Żołędziewska powołana do Kadry Polski Juniorów broniła barw narodowych podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Terracinie na tyle skutecznie, ze wróciła z zawodów z tytułem najlepszej zawodniczki Mistrzostw, (dwa medale złote i jeden srebrny). Grono reprezentantów kraju szkolonych w Lubinie systematycznie rosło, do Katarzyny dołączyły Ewa Mościszko i Elżbieta Gromek, następnie Tomasz Pilarz i Grzegorz Jężak. W kolejnych latach w Drużynie Narodowej znaleźli się kolejni zawodnicy z Lubina, Michał Szpich, Paweł Latus, Tomasz Golis, Maciej Lulek, Marzanna Pawlik, Łukasz Chyra, Łukasz Murawiecki i Bartosz Bartecki. Łącznie barw Polski broniło już 13 wychowanków naszego klubu. Równolegle ze szkoleniem zawodników prowadzone były szkolenia sędziowskie, nasi arbitrzy pracowali na zawodach krajowych i zagranicznych, największym osiągnięciem jest udział Oskara Małka w Mistrzostwach Europy Juniorów i Seniorów w Treboniu (Czechy 2002r.), gdzie Oskar pełnił funkcje sędziego planszowego i w ramach wyróżnienia sędziował walki finałowe Mistrzostw. Trener Waldemar Dolecki od 1995 roku pracuje w zespole szkoleniowców prowadzących zajęcia z kadrą narodową.